Sokan kéritek tőlünk a Zymot (Fertile chip) hatékonyságát vizsgáló adatokat, eddig sajnos azonban nem állt rendelkezésünkre elegendő nyilvános és publikálható adat az eszköz magyarországi eredményeiről. 

Ez mostanra megváltozott, ugyanis a Magyar Andrológia Folyóirat a Semmelweis Egyetem Asszisztált Reprodukciós Centrumának eredményeit tette közzé*, a Zymot hímivarsejtszelektálóval végzett mesterséges megtermékenyítésekről.

Ha valaki esetleg nem ismerné, a Zymot férfi eredetű termékenységi nehézségekben tud segítséget nyújtani, használatával ugyanis a szakképzett mikrobiológus jó eséllyel szűrheti a szabad szemmel nem látható, de eltéréseket tartalmazó spermiumokat a mintából. Így jó eséllyel egészségesebb hímivarsejtekkel termékenyíthető meg a petesejt, nagyobb az esély életképes embriók fejlődésére is. 

A nemzetközi irányelveknek megfelelően a tanulmány is leszögezi, hogy további, átfogó, nagyobb esetszámú adatra van szükség, ugyanakkor a rendelkezésre álló eredmények mindenképp biztatóak. 

A lombikos centrumokban állandó kihívást jelent a megfelelő spermium kiválasztása, különösen ICSI-ben (egyetlen spermiummal termékenyíti meg a biológus a petesejtet), mert a szabad szemmel, ránézésre válogatott spermiumszelektálás korlátozottan lehet sikeres. A hagyományos spermaanalízissel pedig nem kapunk információt a sejtek genetikai állományáról, kivéve a már szélesebb körben alkalmazott DNS-fragmentációmérést, de ennek határértékei sem egyértelműek még a tudomány számára.

A Zymot sikeresen imitálja a szelekció során a fogantatás természetes körülményeit, a női reprodukciós környezetet, hátránya, hogy extrémen alacsony motilitásnál korlátozottan alkalmazható. 

Mik lettek az eredmények?

Lássuk, milyen eredmények születtek a SOTE lombikcentrumában!

IVF-eljárásokban 64,6 % volt az embriók blasztocisztává fejlődésének aránya Zymottal a hagyományos centrifugálás 52 százalékához képest, de inszeminációkban is felülmúlta a centrifugálással előkészített spermiumminták teljesítményét. 

Az igazán szembetűnő eredmény azonban az ICSI-vel végzett lombikkezeléseknél mutatkozik, a megtermékenyítési arány ekkor ugyanis 50-30% a Zymot javára.

Ugyancsak a chippel előkészített mintáknál:

az implantációs arány 50-30%

a bekövetkezett terhesség 59-35%

az élveszületési ráta 46-25%

végig a Zymot (Fertile chip) javára billentve az eredményeket. 

Az igen nagy kihívásnak számító, kevés sikerélményt ígérő, magas DNS-fragmentációs értékű (60% fölötti!) mintáknál is 28%-os élveszületési arányt sikerült elérnie Pujolnak és munkatársainak egy másik, 2022-es vizsgálatban. 

A Zymottal végzett spermiumszelekciónak korábbi sikertelen lombikkezelések, magas DNS-fragmentációjú mintáknál lehet haszna elsősorban, különös tekintettel az ICSI-eljárásokra, de a SOTE szakemberei hangsúlyozzák tanulmányukban, hogy egyelőre egyetlen spermiumszelekciós módszernek sincs prioritása a másik fölött. 

*HAZAI ÉS NEMZETKÖZI TAPASZTALATOK A ZYMŌT TM 850 MULTI SPERMIUM SZELEKTÁLÓ CHIP HASZNÁLATÁVAL KROMOSZÓMA MIKRODELÉCIÓK ESETÉN – Magyar Andrológia 2022/02