A fájdalmas hólyag-szindróma a mindennapokra is rányomhatja bélyegét, azonban megfelelően végzett IC diéta és a glikozaminoglikán-réteg (GAG) erősítése segíthet a tünetek visszaszorításában. Az alábbi lista segítségedre lehet a fájdalmas hólyag-szindróma leküzdésében.

diétával a fájdalmas hólyag-szindróma ellen

Akik szenvednek a fájdalmas hólyag-szindrómától, rendszeresen fellépő, visszatérő felfázásos panaszokat tapasztalnak, ami jelentősen rontja az életminőségüket, és a mindennapos tevékenységeket is megnehezítik. A tünetegyüttes a menstruáció idején még egyértelműbbé válik, sokkal fokozottabban jelentkezhet, akár késszúrásszerű érzést okozva a hólyag körül. 

Mire érdemes figyelni IC diétában?

Annak ellenére, hogy a betegségnek még mindig nincs kifejezetten gyógymódja, sokféle kezelési módszer létezik, amelyekkel a tünetek nagyban enyhíthetőek; az egyik legkézenfekvőbb az életmódbeli változtatás. Az interstitialis cystitis enyhítésére a böjtszerű étkezés az egyik lehetséges út, amely egyébként is népszerű, és amelyben naponta két étkezés engedélyezett, melyek során az ételt nagyon alaposan meg kell rágni. A nassolni valók nem megengedettek, pár tápanyag bevitelét szintén le kell állítani. Az IC diéta egészséges embereknek is ajánlott lehet, a fájdalmas hólyag-szindróma elszenvedőinek pedig különösen javallott. 

Fontos a megfelelő étrend a felfázás kezelésében

Ha nem tartjuk be az IC diétát, a baktériumok, vírusok, még a gombák is osztódásnak indulhatnak. Ez aztán fáradságérzetet, álmosságot, rossz közérzetet eredményezhet, legyengül az immunrendszer, ami további betegségek megjelenését hozhatja magával.

Fogyasztható ételek listája fájdalmas hólyag-szindrómában szenvedőknek:

  • burgonya, bab, kelbimbó, saláta, vörösbab, articsóka, cukkini, édesburgonya, sárgarépa, kaliforniai paprika, spárga, kelkáposzta, zeller, gomba, borsó, banán, görögdinnye, kesudió, mogyoró, mandula
  • csirke, pulyka, marhahús, birkahús, rák, tonhal, lazac, tojás, quinoa, zab, rizs, kukorica, hajdina, kuszkusz, köles
  • tej, sajtok, ricotta
  • kamillatea, mentatea, sok-sok víz, rozmaringtea

Természetesen az étrend azért nem a legmeghatározóbb a betegség kezelésében, de a tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, így nem árt, ha a beteg jól ismeri magát, azt, hogy mitől súlyosbodnak a tünetei, és figyelmesen betartja a kezelőorvosa tanácsait. 

Egyéb segítség a visszatérő felfázás tüneteinek kezeléséhez

A hólyag egyik legfőbb védőrétege a glikozaminoglikán-réteg  (GAG), melyet táplálék-kiegészítőkkel is erősíthetsz. A UNISIS egy glükózamin-szulfátot, kondroitin-szulfátot, nátrium-hialuronátot, kvercetint és rutint tartalmazó étrend-kiegészítő, melynek legalább 3 hónapos szedése segíthet elérni a jó közérzetet és a kiegyensúlyozott mindennapokat. Rendeld meg most!

További cikkeink a témában: